ESTETİK

 

 

 

 

 

 

 

 


Diş Beyazlatma ?


Beyazlatma (Bleaching) Nedir?

Çeşitli nedenlerle renkleri değişmiş dişleri beyazlatmak için kullanılan bir oksijenasyon yöntemidir.

Dişlerdeki renkleşmeler 2 çeşittir:

1)İç renkleşme:Dişin içine işlemiş ve fırçalama ile çıkarılamayan renklenmelerdir.Dişlerin oluşumu esnasında meydana gelen bozukluklar,fazla ilaç kullanımı ve flor alumina bağlı renkleşmeler de bu gruba girer.

2)Dış Renkleşme:Diş yüzeyinde;çeşitli gıdalar,çay-kahve ve sigara gibi boyayıcı maddelerin oluşturduğu renkleşmelerdir.Bu renkleşmeler genelde diş taşı temizliği ve politür sonrası giderilebilir.

Beyazlatma işlemi nasıl yapılır?

Öncelikle 2 tür beyazlatma vardır;

Bunlardan ilki diş hekiminin muayenehanesinde uygulanan ofis tipi beyazlatmadır.Bu sistemde,30-45 dakika arası bir zamanda beyazlatma işlemi gerçekleşir.Dişlerin üzerine beyazlatma jeli sürülür;çeşitli ışık kaynakları yada lazer uygulanarak işlem tamamlanır.Bu işlemin bir seans daha tekraru gerekebilir.

Diğer yöntem hastanın evde kendi uyguladığı home bleaching yöntemidir.Öncelikle hekim hastadan ölçü alır ve dişlerine uygun plaklar hazırlanır.Bu plakların içine jeli hasta evde kendisi yerleştirir.Bu plağı günde ortalama 6-8 saat takar.Uygulama süresi hekim tarafından ayarlanır.Yaklaşık 1-2 hafta uygulama gerekebilir.

Bu sistemleri ayrı ayrı uygulayabileceğimiz gibi birlikte de uygulayabiliriz.Yani ilk seans muayenehane ortamında uygulanır,ayrıca hastaya plak hazırlanıp evde de devamı istenir.

Güvenli midir?

Evet güvenlidir.Bu işlem hekiminizin kontrolünde yapıldığı sürece son derece etkin ve güvenlidir.Dişler ve dişetleri hiçbir şekilde zarar görmez.

Dişler bayazladıktan sonra eski haline döner mi?

Dişler herzaman için eskisinden beyaz olacaktır.Ancak kişinin alışkanlık ve bakımına bağlı olarak bir sene sonra 1 seans tekrarı gerekebilir.

Beyazlatılan dişler ne kadar sure beyaz kalır?

Beyazlatılan dişler 1-2 yıl beyaz kalır.Bu sure kişiden kişiye değişir.Kişinin yeme –içme alışkanlıkları sigara ve fırçalama alışkanlıkları dişlerin beyaz kalma süresini etkiler.

Unutmamamız gereken bir nokta da beyazlatma sistemleri her zaman istediğimiz beyazlığı sağlamayabilir.Arkadaşınızın dişi daha çok açılır,sizinki o kadar açoılmaz.Bu sizing diş renginizin tonuna bağlıdır.Bu işleme başlamadan once hekiminizle beklentinizi açıkça konuşmanız,işlem sonrası doğabilecek sıkıntıları ortadan kaldırır.


 

Anasayfa |Hakkımızda | Diş Tedavisi | İmplantoloji | Diş Eti Hastalıkları | Estetik | Ortodenti | Protetik Tedavi | Sterilizasyon | Sorun Cevaplayalım | Bize Ulaşın

 
Copyright © 2011 Bepa Dental Diş Kliniği