ORTODONTİ

 

 

 

 

 

 

 

 


Ortodonti nedir?Ortodonti, alt ve üst çene arasındaki uyumsuzlukları ve yapı bozukluklarını;  tüm dişlerdeki çapraşıklıklar ve dişler arası boşluklar gibi istenmeyen durumları düzelten diş hekimliği dalıdır. Çeneler arasındaki uyumsuz yapı, estetik bozukluklara ve çiğnemenin doğru şekilde yapılamasına sebep olurken; dişlerdeki çapraşıklıklar da yine estetik bozukluklara ve diş aralarının ideal şekilde temizlenememesine bağlı oluşan diş eti hastalıklarına ve çürümelere yol açabilmektedir. Dişlerin birbirileri ile doğru şekilde bir temasta oluşu dişleri temizlemeyi  kaloylaştıracak ve böylece kişi daha sağlıklı ve uzun ömürlü dişlere sahip olacaktır.

Ortodontik Tedavi Kimlere Yapılır?


Ortodontik tedavi çene ve dişlerinde bozukluk bulunan her kişiye yapılabilir. Yaşla ilgili bir sınırlama olmamakla beraber farklı yaşlarda, yapılan işlemlerde değişiklikler olabilmektedir. Çocuklar, ağızda dişlerin görülmesinden itibaren hem çürük dişlerin kontrol edilmesi hem de olası bir ortodontik bozukluk için diş hekimlerine kontrole getirilmelidirler. Küçük yaşlarda, oluşabilecek anomaliler erken tespit edilip, problemler daha kolay şekilde çözülebilir. Örneğin alt çenenin ileride konumlandığı hastalarda tedavi, daimi kesici dişlerin ağızda görülmesiyle beraber, yani 7-8 yaşlarında başlatılmalıdır. Bu erken müdahale problemin çok daha kısa sürede ve daha kolay şekilde çözümlenmesini sağlayacaktır. Tam tersine alt çenenin gelişim yetersizliği gösterdiği durumlarda ise buluğ çağı olan 11-12 yaşları geçmeden mutlaka bir ortodontist tarafından muayene yapılmalıdır. Çocuk yaşlarda ortodontik tedavi, kemiklerin henüz tam sertleşmiş yapıya sahip olmamasından dolayı ileri yaştakilere oranla biraz daha kolay olmaktadır. Yetişkinlerde ise kemik sertliği arttığı için tedavi süreleri bir miktar uzayabilmektedir. Ayrıca çene ile ilgili bozukluklarda, çocuklarda gelişimin yönlendirilebilmesi sayesinde, kullanılan apareyler yardımıyla bu bozuklular düzeltilebilir. Yetişkin hastalarda ise büyüme ve gelişim dönemi kaçırıldığı taktirde, şiddetli çene bozuklukları ancak cerrahi destekli ortodontik tedaviyle yapılabilmektedirOrtodontik tedavi görmem gerekiyor mu?


Ortodontik tedavi ihtiyacının olup olmadığını anlamak için mutlaka bir diş hekiminin ve ortodontistin muayenesi gerekmektedir. Ağızdaki belirgin çapraşıklıklar veya dişler arasındaki büyük boşluklar, çenelerin birbirine göre farklı konumlarda oluşu ortodontik bozukluğun bulunduğuna işaret eden belirtilerdir.   Varolan anomalinin çeşidini ve şiddetini belirlemek için, çeşitli röntgen filmlerine, ağız içi ve ağız dışı fotoğraflara, çenenin alçı modellerine ve bütün bunlar üzerinde yapılan analizlerin sonuçlarına ihtiyaç vardır

Ortodontik tedavi nasıl yapılır?


Ortodontik tedavide, hareketli (takılıp çıkarılabilen) apareyler, sabit apareyler (braketler) ve ağız dışı apareyler kullanılır. Hastadaki  anomali türüne göre bu apareylerden biri yada bir kaçı kullanılabilir. Ağız içinden dişlere kuvvet verebilme için dişin üzerine yapıştırılan apareylere braket adı verilir. Daha çok çocuklarda, basit diş hareketleri yaptırmak için veya çenelerin konumunu değiştirmek için takılıp çıkarılabilen hareketli apareyler de kullanılır. Ortodontik tedaviler 6 ay ile iki yıl gibi farklı sürelerde devam ettirilebilir. Anomalinin şiddetine göre tedavi süresi de değişmektedir. Ortodonti hastaları dört haftalık periodlarla kontrol edilirler, bu kontrollerde tellerle ve apareylerle ilgili gerekli işlemler yapılırYetişkinlerde Ortodontik Tedavi Uygulanabilir Mi?


Kesinlikle evet. Birçok insan çeşitli sebeplerle büyüme sürecinde ortodontik tedavi göremiyor. Bundaki etken, kısa bir süre öncesine dek ortodontik tedavinin çok bilinen bir tedavi olmayışıydı. Bu yüzden halen yetişkinlerin birçoğu diş ve dişeti problemleri yaşamaktadır ve gülümsemelerinden memnun değillerdir. Ancak günümüzde ailelerin bilinçlenmesi ve dişhekimliği teknolojisindeki gelişmeler sayesinde ortodontik tedavinin gerekliliği ve önemi çok daha iyi kavranmıştır. Sonuç olarak günümüzde ortodontik tedavi gören hastaların % 25'i yetişkindir.

Yetişkinlerde Ortodontik Tedavi İçin Yaş Sınırı Var Mı?


Hayır. Ortodontik tedavi için bir yaş sınırı yoktur. Yaş ilerledikçe ortodontik apareyler daha yavaş etki gösterir. Ancak günümüzde 60 yaş üstünde bile ortodontik tedavi gören birey sayısı gitgide artmaktadır.

Yetişkinler Niçin Ortodontik Tedavi Görürler?


Birçok yetişkin ortodontik tedavi görüyor. Çünkü gülüşünüze dikkat etmek sağlığınıza dikkat etmenin bir parçasıdır. Ortodontik tedavi sadece daha güzel bir gülüşünüz olmasını sağlamaz, aynı zamanda dişlerin birbirleriyle ilişkilerini düzelterek daha iyi çalışan, daha sağlıklı bir diş dizisi ve çene eklemine sahip olmanızı da sağlar.

Yetişkinlerde Ortodontik Tedavinin Sağlığa Ne Gibi Faydaları Vardır?


Dişleriniz çapraşık olduğunda temizlenmeleri zorlaşır. Bu yüzden dişeti rahatsızlıkları ve diş çürükleri daha kolay oluşur. Bunun sonucunda dişlerinizi kaybedebilirsiniz. Ortodontik tedavi bu açıdan bakıldığında, dişlerde oluşabilecek bu hasarları ve erken diş kayıplarını önler. Çiğneme sindirimin başlangıcıdır. Eğer besinleri yeterince çiğneyemezseniz sindirim sisteminizin geri kalan kısımları çok daha fazla çalışmak zorunda kalır. Daha sağlıklı bir diş yapısı, sindirim sisteminizin erken yaşlanmasını önler.

Alt ve üst dişler birbirleriyle bir anahtar kilit ilişkisi içindedir. Çapraşıklık durumunda ise bu ilişki bozulur ve bazı dişler diğerlerinden daha önce temas eder. Bunun sonucunda da çiğneme sırasında erken temas eden dişlere çok daha fazla yük gelir. Daha fazla yüke maruz kalan dişlerde ve çene ekleminde sorunlar oluşabilir. Ortodontik tedavi bu sorunların da önlenmesinde yardımcıdır.

Yetişkinlerde Yapılan Ortodontik Tedavinin Gençlerde ve Çocuklarda Yapılanlardan Farkı Nedir?


Aslında hemen hemen aynıdır. Yanlızca ufak farklılıklar vardır. Bu farklardan biri tedavi süresidir. Yaş ilerledikçe iyileşme potansiyeli azalır, kemiğin yeniden yapılanması daha yavaş olur. Dişler daha yavaş hareket edeceğinden tedavi süresi biraz uzayabilir. Bir diğer farklılık çenelerin normalden dar ya da geniş olduğu durumlar da ortaya çıkar. Gelişme çağındaki çocuklarda çene kemiği genişletilmeye, öne ya da geriye alınmaya daha elverişlidir. Ancak yaş ilerledikçe kemikler daha sert bir yapı kazandığından yetişkinlerde bu işlemler cerrahi olarak gerçekleştirilir.

Ortodontik Tedavi Beni Nasıl Etkiler?


Başlangıçta ortodontik tedaviye alışmak yetişkinler için gençlere oranla daha zordur. Tellerin uygulanmasından sonraki birkaç günde dişlerde ve ağız içindeki dokularda geçici rahatsızlıklar oluşabilir. Bununla birlikte alışma için yeterli süre geçtikten sonra ağzınızdaki ortodontik apareyler sizi rahatsız etmez.

Ortodontik Apareylerin Görüntümü Bozması Önlenebilir Mi?


Elbette. Son 20 yıldır dişhekimliği teknolojisinde yaşanan gelişmeler sayesinde daha önceleri ortodontik tedavi görenlerde alıştığımız metal görüntüsünden kurtulmak mümkündür. Diş renginde porselen ya da plastik braketler tedavi süresince görüntünüzün sizi rahatsız etmesini önler.

Ortodontik Tedavi Tüm Yetişkinlere Uygulanabilir Mi?


Ne yazık ki hayır. Bazı bireylerde dişeti ortodontik tedaviye izin vermeyecek durumda olabilir. Ortodontik tedaviye uygun hale getirilen dişetleri ile tedavi uygulanabilir, buna en doğru kararı ortodontistiniz verecektir
 

Anasayfa |Hakkımızda | Diş Tedavisi | İmplantoloji | Diş Eti Hastalıkları | Estetik | Ortodenti | Protetik Tedavi | Sterilizasyon | Sorun Cevaplayalım | Bize Ulaşın

 
Copyright © 2011 Bepa Dental Diş Kliniği